ChemRAS Eğitim ve Kimyasal Danışmanlık Hizmetleri LTD. ŞTİ., Nisan 2023’de kimyasal mevzuat uyum hizmetleri sunmak amacıyla Belma Sezgin tarafından kurulmuştur.

Belma SEZGİN, Ankara Üniversitesi’nin Kimya Bölümü'nden 2005 yılında mezun oldu. Kısa bir süre boya üretimi üzerine çalıştıktan sonra 6 yıl boyunca tekstil boyahanelerinde sırasıyla laborantlık ve laboratuvar şefliği yaptı. Bu esnada çeşitli eğitim kurumlarından kumaş dokuma, kumaş tasarımı ve kumaş boyama eğitimleri aldı.

2012 yılında kimyasalların mevzuat yönetimi üzerine ilk adımını kozmetik sektöründe attı. ‘’Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı’’ olarak başladığı yolculuğuna, aynı yıl Türkiye’de ilk kez verilen ‘’Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesi’’ eğitimi ile devam etti. AB REACH ve AB CLP Tüzüğü üzerine çalışmalar yaptı. Kimyasal yönetimine ait farklı yasal düzenlemelerin birbirini tamamladığını ve uygulanması aşamasında her birinin harmanlanması ile en doğru sonuca ulaşıldığını gördü. Bunun üzerine, ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı (B sınıfı)’, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (ADR-RID-IMDG Code)” eğitimlerini aldı ve sertifikalarına sahip oldu. Fiili olarak yıllarca çeşitli firmalarda bu sertifikaların gereği olan işlerde çalışarak tecrübe etti. Ayrıca, kalite yönetim sistemleri olan ‘’ISO 9001-14001-18001(45001)’’ uzmanlıklarına da sahip olup, uygulama tecrübesi elde etti.

2015 yılında kimyasalların mevzuat yönetimi üzerine farklı sektörlerde firmalara bağımsız olarak hizmet vermeye başladı. 2018 yılında Türkiye’deki ilk ‘’Kimyasal Değerlendirme Uzman’’larından biri oldu. Aynı yıl sektörün önde gelen mevzuat danışman firmalarından birinde KKDIK mevzuatı üzerine 2 yıl çalışmalar gerçekleştirdi. 3 yıl boyunca, Bursa’nın önde gelen bir kimya firmasında kalite ve mevzuat uyum çalışmalarında ekip liderliği yaptı.

2023 yılında ChemRAS Eğitim ve Kimyasal Danışmanlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.'yi kurdu. Profesyonel çalışma hayatı boyunca edindiği bilgi ve deneyimlerini kullanarak, güçlü ekibi ile birlikte, sektörün önde gelen pek çok kimya firmasına mevzuat uyum hizmetleri sunmaktadır.

Belma SEZGİN, evli ve iki çocuk annesidir.